EPITAFIUM

EPITAFIUM KU CZCI ŚP. PANI PROFESOR
MARII DMITRIVNY KULTAEVEJ

Pani Maria Dmitrivna Kultaeva była profesorem filozofii, kierownikiem katedry filozofii H. S. Skovoroda KhNPU, członkiem korespondentem Narodowej Akademii Nauk Ukrainy oraz członkiem Towarzystwa Pedagogiki Filozoficznej im. Bronisław F. Trentowskiego w Łodzi i Rady Naukowej rocznika naukowego „Paideia Παιδεία”.

Panią Profesor Marię Dymitrowną Kultaevę poznałem w roku 2019 na międzynarodowej konferencji naukowej w Warszawie. Pani Profesor biegle komunikowała się w językach: polskim, rosyjskim i niemieckim. W tych językach rozmawialiśmy, wymieniając uwagi nie tylko na temat filozofii wychowania, ale także Warszawy i Charkowa, w którym jak podkreśliła studiował medycynę Józef Piłsudski. Nadmieniła także, że jej kuzynka studiowała u Martina Heideggera. Rozmowa w gmachu Uniwersytetu Warszawskiego stanowiła zaproszenie do podtrzymywania naukowych relacji. Na prośbę Pani Profesor w periodyku „Filozofia oświaty” złożyłem artykuł w języku polskim, który wspaniałomyślnie Pani Profesor przełożyła na język ukraiński. Na jej zaproszenie miałem zaszczyt dwukrotnie za pośrednictwem łączy elektronicznych wygłosić referaty poświęcone polskiej myśli pedagogicznej i filozofii edukacji. Maria Kultaeva była zainteresowana polską filozofią realistyczną, chociaż w swoich badaniach odnosiła się do innych nurtów filozoficznych. Pani Maria korespondowała ze mną, przesyłając życzenia świąteczne. Ujmujące było, że w pierwszych miesiącach wojny, kiedy przebywała w schronie-piwnicy, potrafiła odciąć się od poczucia zagrożenia. Jak mi napisała, czytała wówczas moją książkę Dusza i ciało. Pani Maria była też patriotką zatroskaną o los Ukrainy i jej suwerenność.  

W moich wspomnieniach Pani Profesor była wzorem uczonego. Była otwarta na poszukiwanie prawdy, cechowała ją mądrość, pokora i życzliwość. Była to osoba o bardzo wysokiej wiedzy i kulturze osobistej.   

Rodzinie, Przyjaciołom i współpracownikom Pani Profesor

Redakcja periodyku PAIDEIA składa kondolencje, łącząc się w cierpieniu po stracie nie tylko wybitnej uczonej, ale i szlachetnego człowieka.

REQUIEM AETERNAM DONA EIS, DOMINE:
ET LUX PERPETUA LUCEAT EIS.

Warszawa, dn. 25.04.2024

Mikołaj Krasnodębski

Prof. PANS w Głogowie
Kierownik Katedry Filozoficznych Podstaw
Psychologii i Terapii Filozoficznej CV w Warszawie